Tradycje i zwyczaje na wigilijnym stole
Ponieważ idą święta pomyśleliśmy sobie, że może warto byłoby przyjrzeć się im od strony kultywowanych przy wigilijnym stole, tradycji. W każdym domu Święta przebiegają oczywiście w trochę inny sposób i każda rodzina trzyma się własnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji, jednak jest kilka podstawowych, o których chętnie Wam dzisiaj opowiem.
12 potraw
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw i każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Te najbardziej znane w całej Polsce to: barszcz z uszkami, karp smażony, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem czy kompot z suszonych owoców. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne.
Jeśli jednak jesteście na tyle zabiegani, że nie dacie rady przygotować tak wielu różnych potraw, polecam skorzystać z opcji cateringu świątecznego, dostępnego w naszej restauracji Hole In One za naprawdę przystępne pieniądze! Oszczędzicie czas i siły!
Dodatkowe nakrycie
Na stole zostawia się również dodatkowe nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. W końcu w Święta nikt nie powinien być sam. Zakłada się więc, że jeżeli do naszych drzwi zapuka niespodziewana osoba, należy być przygotowanym i należycie ją ugościć.
Sianko pod obrusem
Zwyczaj wkładania siana pod obrus wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Ma związek z pradawnym świętem agrarnym. W wigilię pod obrusem umieszczano siano lub ustawiano snopek siana w rogu izby. Dziś przyjmuje się, że siano pod obrusem symbolizuje sianko z kołyski, w której leżał Jezus.
Pierwsza gwiazdka
Zgodnie z naszą rodzimą tradycją sygnałem do rozpoczęcia wigilijnej kolacji jest pierwsza gwiazdka (oczywiście jeśli chmury nie zasłonią nieba…).
Dla większości Polaków sygnałem do rozpoczęcia kolacji będzie jednak… pojawienie się Jowisza. Ta planeta jest najjaśniejszym obiektem na grudniowym niebie. Jowisz jest widoczny godzinę po zachodzie słońca nad południowym horyzontem.
Śpiewanie kolęd
Polską tradycją jest również śpiewanie kolęd wspólnie z bliskimi. Te najbardziej znane to „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc” (wiedzieliście, że nie jest to polska kolęda?), „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, czy „Oj maluśki, maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem”. Od dawna wierzono, że ten zwyczaj zacieśnia więzy rodzinne i pomaga jeszcze głębiej przeżyć i zrozumieć Święta Bożego Narodzenia.
Jak widzicie jest tego trochę, a wszystko to sprawia, że święta są jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej magicznie! A może macie jakieś inne, swoje prywatne zwyczaje, które celebrujecie przy wigilijnym stole? Zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach!